úterý 14. února 2017

FARMA ZVÍŘAT: George Orwell

Název: Farma zvířat
Autor: George Orwell
Vydalo: Nakladatelství Práce, 1991

Anotace:
Pozoruhodná bajka začíná vzpourou zvířat, která vyženou majitele farmy a začnou si vládnout sama. Zprvu ušlechtilé, idealistické myšlenky o rovnosti, svobodě a blahobytu záhy berou za své a jejich místo postupně zaujme propaganda, nesvoboda a totalitní diktatura.

...............................................................

Ještě dříve, než jsem se k četbě této knihy dostala, uvědomuji si, že jsem kdysi náhodně, ještě jako hodně mladá, shlédla v televizi animovanou pohádku o zvířátkách. Přestože jsem vůbec netušila o co jde, ani jsem "pohádku" neviděla od začátku, velice intenzivně si však vzpomínám na pocit marnosti a nespravedlnosti, když v pohádce přepracovaný osel, který dřel i za ostatní, umřel. Od té doby hledám a nemůžu pohádku již nikde sehnat. Zjistila jsem z programu, že jde o Zvířecí farmu, nedokázala jsem totiž pochopit, že něco takového vysílají dětem. Pocit zůstal, mohlo mi být tak 12 - 13 let a ke čtení Orwellovy klasiky jsem se dostala až mnohem později.

Jedná se opět o typický "orwellovsky" nadčasový kousek, Jde o satirický příběh s politickým pozadím. Zpočátku jsem velmi fandila zvířatům v jejich revoluci, zdálo se mi skvělé, že zvířata vezmou svůj život do vlastních "kopyt a pacek" a nebudou už trpět hlady. Protože tvrdě pracovala, netrpěla hlady, mohla si vzít i "den volna" a snít o budoucnosti. Ovšem, jak už to tak bývá, nejsilnější a nejchytřejší zvířata bez schopnosti vcítit se do pocitů a potřeb ostatních, se stala zvolenými vůdci. Časem, na rozdíl od ostatních zvířat, která pracovala více a více, vedení (v příběhu tedy prasata) přestalo pracovat úplně a přemýšlelo, jak vydělat více peněz na alkohol a další zbytečnosti. Opravdu musí prasata nosit oblečení (šité na míru)? Osobně jsem nemohla uvěřit, že ostatní zvířata byla tak "slepá" a poslušná a nevzbouřila se.
V příběhu jsem opravdu litovala Boxera, silného, tvrdě pracujícího koníka, který sice nebyl příliš chytrý, ale byl až neuvěřitelně oddaný své vládě a neustále dokola stavěl větrný mlýn. Když zestárl, tak se místo zaslouženého odpočinku, dočkal prodeje.
Srovnávajíce příběh zvířat z jedné farmy a detaily z naší nedávné historie musím připustit, že můj pradědeček měl pravdu, když mi říkával, že není špatných ideí, to jen lidi dokáží všechno otočit a všech ideí zneužít. Komunismus možná zpočátku neměl špatnou myšlenku v tom, že se nikdo nebude mít špatně, idea šťastných lidí bez obav o svůj život. Ano, ale jen do té doby, než si někdo pomyslel, že "všichni lidé jsou si rovni, ale někteří lidé jsou si rovnější". 


Reading the story I learnt very quickly that this satiric novel is about political background. At first, I was very pleased that the animals do not suffer from hunger anymore. As long as they worked hard, they were not hungry, they could take the day off and they could dream about their wonderful future. As usually also in the political world, the strongest, cleverest animals without the sense for animal feelings and needs became the leaders. In the course of time and unlike other animals who worked harder and harder, the leaders - the pigs - stopped working and tried to think how to earn more and more money for spirits and other useless things. Is there really any need for pig wearing the clothes? I did not believe other animals not to oppose the pigs.
When I read the story, I had not other choice but felt sorry fot Boxer, the strong, hard-working horse, who was not very clever. He was loyal to the powerful leaders, and he built the windmill over and over again. Getting older (when he should have a rest) the leaders sold him.
Comparing the Animal Farm and details from our own recent historical events I must admit the quotation of my grandfather who told me when I was a young girl that the communism definitely was not the bad idea at the beginning, seems to be right - the idea of happy people without carelessness about their lives. Nice idea till somebody thought: "all people are equal but some people are more equal than others." My grandfather did not support the communist regime at all but he was very clever man who went throuhg the World War II. That is why he perhaps understood the basic idea of this communism regime.


George Orwell:
- vlastním jménem Eric Arthur Blair byl britský novinář, esejista a spisovatel demokratické levicové orientace. Světovou popularitu získaly jeho alegorické antiutopické romány Farma zvířat a 1984 popisující nehumánnost totalitních ideologií.
George měl dvě sestry, vyrůstal v Oxfordshiru a podle místní říčky Orwell si později dal pseudonym. Vystudoval soukromou střední školu a prestižní Eton College, poté začal v roce 1922 pracovat pro Indickou imperiální policii v tehdejší Britské Indii (v Barmě). Zde jsou počátky jeho nenávisti k imperialismu a také se zde začal klonit k levicové politice. Své zážitky popsal v románové prvotině Barmské dny vydané v roce 1934.
Ačkoliv psal knihy o diktaturách komunistického typu, sám se cítil být socialistou, což dokazuje jeho citát: "Každou řádku, kterou jsem od roku 1936 napsal a která stojí za zmínku, jsem přímo či nepřímo psal proti totalitarismu a pro demokratický socialismus, jak jej chápu."

Žádné komentáře:

Okomentovat

Děkuji za návštěvu mého blogu a za váš čas... :)
Pěkný den,
Peťka :)